Středa, 29 března, 2023
novinky

Zisk tchajwanské společnosti TSMC ve 4. kvartálu vzrostl o 16,4 %

Tchajwanská společnost Tchaj-wan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC), největší smluvní výrobce procesorových čipů, ve čtvrtek oznámila, že její zisk ve 4. čtvrtletí vzrostl meziročně o 16,4 % na 166,2 miliardy nových tchajwanských dolarů (5,3 miliardy eur). Podpořila ho velká poptávka po čipech.

Tržby koncernu se za tři měsíce do konce prosince 2021 zvýšily o 21,2 % na 438,2 miliardy nových TWD.

TSMC vyrábí čipy, které se používají ve všem, od nejnovějších telefonů iPhone až po vozidla předních světových automobilek. Společnost v uplynulém kvartálu těžila také z poptávky po telekomunikačních zařízeních nové generace 5G, vysokovýkonné výpočetní technice a čipech pro zdravotnická zařízení a celou škálu dalších výrobků včetně automobilů.

Většina polovodičů používaných ve smartphonech, zdravotnických zařízeních, počítačích a jiných produktech se vyrábí na Tchaj-wanu, v Jižní Koreji a v Číně.

TSMC loni oznámil plány investovat 100 miliard USD (87,95 miliardy eur) během následujících tří let do výroby, výzkumu a vývoje. V říjnu informoval, že postaví svoji první továrnu na výrobu čipů v Japonsku. TSMC a japonská společnost Sony později uvedly, že do nového závodu investují společně 7 miliard USD.

V USA tchajwanský výrobce TSMC provozuje závod na výrobu polovodičových destiček v Camas ve Washingtonu a designérská centra v San Jose v Kalifornii a Austinu v Texasu. Společnost loni oznámila plány na výstavbu druhého závodu v USA v Arizoně kvůli obavám z rostoucí závislosti Američanů na dodávkách komponent z Asie.

Další články autora

Comments

- Komerční sdělení-PR články

Nejnovější články