Úterý, 29 listopadu, 2022
novinky

Výpadek zaměstnanců může být masivní, vláda musí zrychlit očkování

Zaměstnavatelé sdružení v Republikové unii zaměstnavatelů (RUZ) upozornili, že příchozí vlna pandemie způsobená variantou omikron by mohla přinést masivní výpadek zaměstnanců. Podle RÚZ by si měli neočkovaní platit pravidelné testování sami a od vlády zaměstnavatelé očekávají ucelený a efektivní plán, jak výrazně zvýšit míru očkovanosti obyvatelstva, uvedla ve středu RÚZ.

Nová mutace onemocnění COVID-19 již nárazově ochromila řadu zahraničních ekonomik. „V podnicích se testuje, dodržuje se dělení zaměstnanců v rámci pracovních změn, zaměstnanci jsou nadále motivováni k očkování a dodržují se přísná hygienická opatření,“ zdůraznil tajemník RÚZ, Martin Hošták.

Za klíčový rizikový faktor v této souvislosti však považuje nízkou míru očkovanosti v mnoha regionech. Dlouhodobě je to podle něj problém především v podnicích na východě Slovenska. „Většina zaměstnavatelů se přitom zároveň dlouhodobě boří is akutním nedostatkem zaměstnanců, což v kombinaci s možným masivním nárůstem pozitivity v pracovních kolektivech může pro zaměstnavatele znamenat úplné přerušení výroby či uzavření celého podniku,“ upozornil Hošták.

Zaměstnavatelé v této souvislosti po vlády požadují, aby představila ucelený a efektivní plán, jak výrazně zvýšit míru očkovanosti obyvatelstva. Také v případě zachycení pozitivního zaměstnance požadují zkrácení doby karantény. Zároveň zdůrazňují, že pravidelné testování by si po čase měli hradit neočkovaní zaměstnanci na vlastní náklady. „Zaměstnanci mají od začátku k dispozici řešení, které jim stát bezplatně poskytuje, a tím je očkování. Pokud se dobrovolně rozhodnou ho nevyužít, nevidíme důvod, proč ho mají hradit ostatní kolegové ze svých daní a odvodů,“ dodal prezident RÚZ, Miroslav Királvarga.

Další články autora

Comments

- Komerční sdělení-PR články

Nejnovější články