Pátek, 27 ledna, 2023
novinky

USA po novém raketovém testu uvalily sankce na představitele Severní Koreje

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena uvalila ve středu sankce na pěti severokorejských představitelů. Byla to její první reakce na nejnovější test balistické střely, který podnikl Pchjongjang, a později administrativa oznámila, že se bude pokoušet dosáhnout i nových sankcí OSN. Informuje o tom agentura AP.


Ministerstvo financí uvedlo, že zavádí sankce na pěti představitelů za jejich roli v získávání vybavení a technologií pro raketový program Severní Koreje (KLDR). Kromě toho americké ministerstvo zahraničních věcí nařídilo sankce proti dalšímu Severokorejci, Rusovi a ruské společnosti za jejich rozsáhlou podporu severokorejských aktivit se zbraněmi hromadného ničení.

Kroky ministerstva financí následovaly jen několik hodin poté, co Severní Korea oznámila, že vůdce Kim Čong-un dohlížel v úterý na úspěšný test letu hypersonické rakety, která podle Kimových slov výrazně posílí jaderné „válečné zastrašovací prostředky“ jeho vlasti.

Americká velvyslankyně při OSN Linda Thomasová Greenfieldová ve středu pozdě večer na Twitteru napsala, že po příkazech ministerstev financí a zahraničních věcí navrhují USA i sankce OSN proti Severní Koreji za to, že od září podnikla šest testů balistických střel a „každý byl porušením rezolucí. OSN“.

Nejmenovaný americký diplomat uvedl, že USA se při navrhovaných nových sankcích nadále radí a koordinují se svými partnery v Radě bezpečnosti.

Jeden z pěti Severokorejců zasažených sankcemi amerického ministerstva financí žije v Rusku, další čtyři působí v Číně. Všichni jsou obviněni z poskytování peněz, zboží nebo služeb severokorejské organizaci Druhá akademie přírodních věd (SANS), která se podle ministerstva financí výrazně podílí na vojenských zbrojních programech stalinistické KLDR.

Další články autora

Comments

- Komerční sdělení-PR články

Nejnovější články