Úterý, 29 listopadu, 2022
novinky

Třetina českých firem očekává letos zvýšení tržeb

Firmy a podnikatelé v Česku jsou v souvislosti s rokem 2022 mírní optimisté. Podle průzkumu banky ČSOB více než třetina z nich počítala v listopadu loňského roku s tím, že tržby budou letos vyšší a zhruba polovina věřila v zopakování loňského výsledku. Zhoršení obratu předpokládal jen každý sedmý oslovený podnikatel.

V případě zisku předpokládá v letošním roce zlepšení 29 % oslovených podniků, ukázal průzkum ČSOB Index očekávání firem, který zveřejnil server novinky.cz. Naopak zhoršení zisku čeká 22 % oslovených. Necelá polovina doufá, že ziskovost se udrží na úrovni loňského roku. Situace se přitom mění podle odvětví.

„Vyšší mírou optimismu se vyznačují zejména firmy a podnikatelé v oblasti ubytování, stravování a pohostinství, z nichž předpokládá v letošním roce meziroční růst tržeb 64 % a zlepšení ziskovosti 48 %. Na druhé straně pouze 12 % predikuje v obou parametrech zhoršení,“ uvedl. výkonný ředitel Firemního bankovnictví ČSOB Pavel Prokop.

Pesimističtější vyhlídky mají podle Prokopa zemědělské, lesnické a rybářské podniky, kde meziroční pokles zisku očekává 42 %, zatímco růst pouhých 16 % firem. Ve stavebnictví zhruba 30 % firem očekává slabší tržby, jejich zvýšení pouhých 19 %.

Firmám komplikuje situaci kromě pandemie strmý růst nákladů a nedostatek pracovníků. Rizik pro podnikatelský sektor však může být více.

„Loni se podnikatelský sektor musel vypořádat někdy až s bezprecedentním růstem nákladových položek, nedostatkem kvalifikovaných i nekvalifikovaných pracovních sil as problémy v dodavatelském řetězci. Tyto faktory přetrvávají částečně i letos, navíc se k nim přidává růst úrokových sazeb na domácím trhu či inflační impulsy spojené s přechodem k uhlíkové neutralitě,“ dodal Prokop.

Další články autora

Comments

- Komerční sdělení-PR články

Nejnovější články