Úterý, 6 června, 2023
novinky

U rezidence prezidenta pěstovali konopí. Tábor Khoisanů byl po třech letech zrušen

Jihoafrická policie ve středu v Pretorii zatkla vůdce jednoho z místních etnik a vykopala rostliny konopí, které členové této komunity pěstovali v blízkosti sídla prezidenta. Informovaly o tom agentury AFP a BBC.

Na místě incidentu aktivisté z řad etnické skupiny Khoisanů tábořili tři roky s cílem získat oficiální uznání svého jazyka a území.

Policie zatýkala za obchodování s drogou a rouška
Jejich předák, který si říká „král Khoisanů“, při zatýkání svíral více než metr vysokou rostlinu konopí. „Vyhlásili jste válku,“ řekl podle AFP policii.

Khoisanové jsou nejstarší etnickou skupinou v Jihoafrické republice, ale nyní tvoří v zemi menšinu.

Konzumace a držení konopí k soukromému použití je v JAR, kde je známo jako dagga, tolerováno od roku 2018. Jeho veřejné užívání a prodej však zůstávají zákonem postižitelné.

Během zásahu policie se další aktivista ptal afrikánštinou, jazykem potomků prvních osadníků odvozeným z holandštiny, zda celá operace byla namířena proti „rostlinám“, přičemž policisty označil za „odpadky v uniformě“.

Policie v prohlášení potvrdila zatčení čtyř lidí ve věku 22 až 54 let. „Jsou stíháni za obchodování s daggou, nezákonné pěstování a také za to, že na veřejném místě neměli roušku,“ uvedla.

Etnikum žádá uznání a území
Skupina aktivistů z řad domorodců se utábořila na trávníku nedaleko prezidentského paláce v těsné blízkosti sochy bojovníka proti apartheidu Nelsona Mandelu v roce 2018.

Žena zadrženého předáka Khoisanů v rozhovoru s jihoafrickým zpravodajským webem IOL vyjádřila rozhořčení z celého incidentu.

Poznamenala přitom, že skupině jde jen o uznání, ale prezident Cyril Ramaphose s nimi nechce mluvit.

Skupina podle ní konopí využívala pro léčebné účely pro nemocné rakovinou či lidi s vysokým krevním tlakem. Rostliny podle ní byly v záhonu se zeleninou.

Další články autora

Comments

- Komerční sdělení-PR články

Nejnovější články