Úterý, 6 června, 2023
novinky

Máte kolem sebe nepřející kámošky? 8 znaků jak zjistit, že jde o toxické přátelství

Nejen partnerské vztahy bývají neharmonické a nezdravé. Často vídám přátelství, které nejsou ničím jiným jen toxickým svazkem. Divili byste se, kolikáté ženy mají minimálně jednu toxickou kámošku.

Podle psychoterapeutky Perpetual Neo nepřináší toxické přátelství do života komfort a silné pouto, ale vyčerpání a frustraci. „Z toho důvodu nás emocionální zraňuje než by nám pomáhalo s již existujícími jizvami a ranami,“ přizvukuje klinická psycholožka Andrea Bonior.

„Toxické kámošku dokážete poznat, pokud vám způsobuje stres, smutek nebo úzkost,“ dodává, „a nepomáhá vám k nejlepší verzí sebe samé.“ Pokud si nejste jistá, zda náhodou nemáte vedle sebe toxickou přítelkyni, následující znaky vám ji pomohou identifikovat.

 1. Po setkání s ní se cítíte vyčerpaná, vyfľusnutá
  Setkání s toxickou kámoškou nejsou uspokojivé. Domů přicházíte psychicky zničena, vybitá a máte chuť si dát víno a vanu, jen abyste ze sebe setřásli tuto zátěž.

Konverzace ve zdravém přátelství vás nabíjí energií, inspiruje vás a odcházíte z něj vnitřně uspokojena – u toxických je to naopak, protože jsou vyčerpávající, unavující a často pokrytecké.

Takové kámošky na vás pravidelně nakládají své problémy, ale málokdy si trpělivě poslechnou ty vaše. Pokud se přistihnete, že vždy když vám volá tak se štítem zvednout telefon, něco není v pořádku.

 1. Neposunuje vás, ale podporuje v mizérii
  Velmi častý rys, který se vyskytuje mezi mnoha přítelkyněmi. Člověk, tedy kámoška, ​​která vás má ráda a záleží jí na vás, má na srdci vaše blaho a dobro. To znamená, že někdy řekne nepříjemnou a drsnou pravdu, abyste posunuli a byli spokojenější.

Tato „tvrdá láska“ (tzv. Tough love) je někdy nutná, abychom dostali na sebe náhled, podívali se na naše chování objektivně a mohli udělat lepší rozhodnutí.

To ale toxické kámošky nedělají; místo toho se vyžívají, pokud máte problém, protože aspoň nejsou jediné kdo trpí a nemá dobrý život. Cítí jakési zadostiučinění, pokud jste se životem nespokojená, přesně jako ony samy.

 1. Netěší se z vašeho úspěchu, soutěží s vámi
  Na předchozí bod plynule navazuje i soupeření a hněv, pokud se vám daří. Se správnou kámoškou se společně těšíte z úspěchu té druhé, prožívá ho s vámi a cítí radost. Toxická je naopak naštvaná, pokud jste šťastná a ona ne.

Pokud jste tvrdě pracovali a jdete na vysloužilé drahou dovolenou, místo radosti poznamená například – Ty se máš, to já se nikdy nikam nepodívám! – a vaše radost je zaraz pryč.

Dokonce se cítíte za své štěstí špatně, kámošku litujete. Toxická kamoška vás nenechá prožívat radost, ale okamžitě vás stáhne zpět na svou negativní, toxickou úroveň. Tím zároveň podporuje vaše nejhorší vlastnosti, nechce abyste stali tou nejlepší verzí sebe samé.

Toxická kamoška bude pravděpodobně s vámi soutěžit; vzal vás přítel na výročí do lázní? Ten jí její koupil nový iPhone! Jste šťastná, že vás požádal o ruku? Ten její je ale bohatý a určitě vybírá ten nejdražší prsten! Zkrátka musí vždy vyhrát.

 1. Musíte chodit kolem ní po špičkách, kontrolujete se
  Při toxické kamoške nemůžete být sama sebou. Stále se musíte kontrolovat, abyste jí nedotkli, neurazili ji nebo nerozčilily – je tomu tak proto, že všichni toxickém lidé mají nízkou sebehodnoty a sebeúctu, jejich ego nesnese ani konstruktivní kritiku, natož zpětnou vazbu.


Musíte se přizpůsobovat, přátelství s ní je náročné. Dáváte si pozor na to co řeknete, provedete až si nakonec uvědomíte, že se v její přítomnosti necítíte příjemně ale úzkostně.

 1. Dáváte víc, než dostáváte
  Sexuální terapeutka Candice Cooper-Lovett upozorňuje, že nepřítomnost nebo minimum reciprocity je silný ukazatel toxického přátelství. Cítíte, že jste pro kámošku bútľavá vrba, ale vy se svěřit rozhodně nemůžete?

Zatímco od vás vyžaduje, abyste jí byla k dispozici nonstop (dokonce vás donutí cítit se provinile, pokud ji odmítnete), ona tu pro vás není skoro nikdy. Nemůžete se na ni spolehnout, že zde bude právě tehdy když ji nejvíc potřebujete. Pokud musíte přemýšlet nad otázkou zda jí důvěřujete, vaše přátelství zřejmě není přínosné.

 1. Vše se točí kolem ní
  Chcete se postěžovat nebo pochválit, ale ona konverzaci okamžitě strhne na sebe. Svěříte se, že jste měli náročný den v práci a ona okamžitě opačnou, že měla také hrozný den – a už vám vypráví o každém detailu.

Toxická kamoška vždy obrátí pozornost na sebe, každou konverzaci překroutí jen aby mohla mluvit o sobě. Myslí si, že je v centru vašeho zájmu; očekává, že kdykoliv zavolá, přestanete s tím co děláte a poutekáte k ní. Nerespektuje, že máte vlastní priority a ona jí ne vždy bude.

Toxické kámošky jsou mistryně v manipulací – vyvolají ve vás pocit, že jste za ně zodpovědná. Jejich stížnosti, jaký bídný a nešťastný život mají, vás donutí je litovat.

Další články autora

Comments

- Komerční sdělení-PR články

Nejnovější články