Úterý, 6 června, 2023
novinky

Jak vybrat průmyslový vysavač

Většina lidí si již vysavač do bytu někdy pořídila. Není to nic složitého. Na trhu je mnoho vysavačů a nemůžete udělat chybu, pokud si vyberete vysavač od renomované značky. Dobré modely začínají na nižších tisících korunách. Pokud však jde o průmyslové vysavače, je to jiný příběh. V našem článku zodpovíme otázky, co je to za zařízení, k čemu se hodí a jak vybrat správný průmyslový vysavač.

Ne všechny velké vysavače jsou průmyslové

Neexistuje přesná definice toho, co je průmyslový vysavač. Někteří laici si myslí, že každý vysavač, který je větší než běžný, je průmyslový vysavač. To však není pravda. Existuje ještě mezitřída profesionálních vysavačů. I ty mají svou cílovou skupinu. Dokážou spolehlivě vysávat koberce v kancelářských budovách, hotelech a velkých garážích. Na mnoha místech jsou takové vysavače užitečnými nástroji, ale pojem průmyslový vysavač má jiný význam.

Vysoce výkonné a vyjímatelné sběrné nádoby

Průmyslové vysavače jsou stroje, které musí odolávat vysoce znečištěnému průmyslovému prostředí či vysoké zátěži. Tím se liší od běžných profesionálních vysavačů, které si poradí například v hotelové hale s chuchvalci vlasů, zbytky jídla a v nejhorším případě i s obaly od cukrovinek. Tyto vysavače zvládnou hravě vysát ocelové špony a kovové hobliny v ocelárenské dílně, piliny v dřevařských závodech a suť na stavbách. Výjimkou nejsou ani kaluže oleje, chemikálií a dalších agresivních kapalin.

Pokud to má vysavač umožnit, musí být k tomu navržen. Předpokladem je nejen jeho vysoký výkon, ale také robustní tělo z kovových materiálů.

Jak průmyslové vysavače sbírají odpad? Papírový sáček nestačí. Některé modely používají textilní sáčky, které jsou odolnější a nabízejí lepší filtraci než papírové sáčky. Většina průmyslových vysavačů je však bezsáčková. Používají vyjímatelné nádoby vyrobené z plastu, oceli, kovu nebo nerezu – některé modely mají 20litrovou sběrnou nádobu, zatímco jiné vysávají odpad do 100litrové nádoby.

Speciální filtry, vysoký průtok vzduchu, ale také vysoká hmotnost a hlučnost

Jinou kapitolou je filtrační mechanismus. Aby byla umožněna co nejlepší filtrace, jsou vysavače vybaveny speciálními filtry. Obvykle používají kapsové, skládané filtry s filtrační plochou 2 až 7 m2, což mnohonásobně převyšuje filtrační kapacitu profesionálních vysavačů. Průmyslové vysavače lze vybírat také podle sacího výkonu a průtoku vzduchu, přičemž nejvýkonnější modely dosahují až 8000 m3/h.

Průmyslové vysavače mají samozřejmě i své nevýhody. Těmi jsou zvýšená hmotnost a spotřeba. Další vlastností průmyslových vysavačů je hlučnost. Pokud narazíte na průmyslový vysavač s hlučností 70 dB, vězte, že se stále jedná o tichý stroj. V průmyslových halách se vysavače s hlučností nad 80 dB často vyskytují u soustruhů, lisů a frézek.

Jak vybrat průmyslový vysavač?

Univerzální recept na výběr průmyslového vysavače neexistuje. Kvalitní stroje mohou být používány ve velkých průmyslových areálech nebo u menších živnostníků, jako jsou klempíři či řezbáři. Pro různé úkoly jsou však vhodné mírně odlišné stroje.

Uživatel by měl zvážit množství vysávaného materiálu, velikost prachových částic a četnost vysávání. Pokud je stroj používán pouze příležitostně, postačí stroj s jednofázovým motorem, zatímco pro náročnější úkoly, kdy je vysavač používán denně, je zapotřebí turbína s třífázovým motorem. Tato kritéria vám pomohou vybrat nejlepší stroj pro vaše použití. Pokud si však nejste jisti, poraďte se se svým prodejcem. Ten by vám měl s výběrem ochotně pomoci

Další články autora

Comments

- Komerční sdělení-PR články

Nejnovější články