Pátek, 19 dubna, 2024
novinky

Dražší hypotéky: Měli bychom si začít prodlužovat fixace, radí odborníci

Z jednoho či tří klidně i na deset let. Takové prodloužení fixací na hypotečních úvěrech by měli začít požadovat klienti ve svých bankách. „V nadcházejícím období totiž může dojít ke zvýšení klíčových sazeb, což se u klientů projeví navýšením celkové splátky,“ říká Radoslav Valko, generální ředitel a většinový akcionář poradenské společnosti SOPHISTIC Pro finance s tím, že se o to postará Evropská centrální banka (ECB) .

Ta sice avizovala, že klíčové sazby zatím ponechá na současné úrovni, ke změně však podle odborníků nejpozději v příštím roce dojde. „Ke zvýšení klíčových sazeb nedávno přistoupil i Fed. Jelikož veřejnost tento krok americké centrální banky nečekala, nepřipravila se na něj, a tak si dnes většina Američanů mění fixace již s platnými vyššími úrokovými sazbami. Aby se podobná situace neopakovala iu nás, Slováci by s prodloužením fixací neměli zbytečně dlouho vyčkávat. Předejdou tak zbytečně vyšším splátkám,“ říká Radoslav Valko.

V současnosti je klíčová úroková sazba ECB na nule, depozitní sazba na -0,50 procenta a sazba jednodenních refinančních operací na 0,25 procenta. Zatímco na Slovensku se úroková sazba při tříleté fixaci aktuálně hýbe kolem jednoho procenta, po zvýšení klíčových sazeb ECB to může být klidně i 3 procenta (jako jsou iv České republice). Takové zvýšení by Slovákům zdražilo hypotéky io desítky až stovky eur – v závislosti na výši úvěru.

Jak tento fakt změní situaci na našem hypotečním trhu je sporné. Podle regionálního ředitele SOPHISTIC Pro finance Rudolfa Jagnešáka totiž hypoteční trh zachvátila zlatá horečka. Jinými slovy: z nemovitostí se díky extrémně nízkým úrokovým sazbám stal v loňském roce prostředek na masivní a rychlé vydělání peněz, přičemž tuto situaci chtěla využít značná část obyvatelstva i banky.

„Banky se ale začaly chovat naprosto nelogicky. Novým klientům nabízely lepší podmínky než starým, kteří tak odcházejí ke konkurenci. V praxi to tedy vypadá tak, že zatímco banky vynakládají spoustu peněz a námahy na získání nových objemů, zároveň jim velký objem úvěrů v podobě starých klientů odchází. Jde o jev, který jsem během své profesní kariéry nezažil a který nemá se zdravým rozumem nic společného.“

Mimořádně alarmujícím se při boji o klienta stal také fakt, že dnes se za jediné měřítko výhodnosti hypotéky stala výše úroku. A ačkoli to rozhodně není správné, je to jen důsledek silného boje bank o tržní podíl.

Podle oblastní ředitelky SOPHISTIC Pro finance Silvie Hanuliakové si při hypotečním úvěru je třeba dát velký pozor na pravidelné splácení k datu splátky, jakož i případný odklad splátek: „Přestože banky během pandemie umožnily klientům odložit splácení půjčky, může to pro ně později znamenat problém. Takové klienty totiž umíme řešit až po určité době, přičemž přesto musí doplatit úrok za období, kdy měli odklad splátek.“

Lidi by si také měli dát pozor na přístup bank k posuzování hypoték. Každá banka bere jiný příjem klientů. Zatímco jedna požaduje roční příjem, další 6měsíční či dokonce jen 3měsíční, i proto je dobré zvážit, kde o hypotéku klient žádá, aby nedošlo k jejímu zbytečnému zamítnutí.

Další články autora

Comments

- Komerční sdělení-PR články

Nejnovější články