Úterý, 29 listopadu, 2022
novinky

Ceny ropy by mohly letos překonat 100 USD za barel

I když nová varianta koronaviru omikron výrazně zvyšuje počty nakažených, podle analytiků budou ceny ropy růst i nadále. Vycházejí z toho, že vlády již nejsou ochotny zavést tak přísná omezení jako v roce 2020, která vedly k prudkému zpomalení ekonomické aktivity.

„Pokud vycházíme z toho, že Číně by nemělo letos hrozit prudké zpomalení ekonomiky a možnosti ropného uskupení OPEC+ zvyšovat těžbu mají své limity, nevidím důvod, proč by se cena Brentu nemohla už v 1. kvartálu posunout k hranici 100 USD za barel,“ řekl analytik Jeffrey Halley ze společnosti OANDA. Cena ropy Brent se ve středu pohybuje nad 84 USD/barel.

I analytici z banky Morgan Stanley předpokládají pokračování růstu cen ropy, neočekávají však, že by měli překonat 100 USD/barel. Podle nich by mohla cena Brentu dosáhnout 90 USD/barel, a to ve 3. kvartálu roku.

S cenou kolem 100 USD/barel nesouhlasí ani ománský ministr ropného průmyslu. Jak řekl tento týden v rozhovoru pro agenturu Bloomberg, producenti nemají zájem o vyhnání cen ropy na 100 USD. Podle něj „svět není takovou situaci připraven“.

Další články autora

Comments

- Komerční sdělení-PR články

Nejnovější články