Úterý, 6 června, 2023
novinky

Až 58 procent Američanů si myslí, že americké demokracii hrozí kolaps

Rok po útoku podporovatelů bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa na Kapitol se šest z deseti Američanů domnívá, že americké demokracii hrozí kolaps. Vyplývá to z výsledků průzkumu, které ve středu zveřejnila Univerzita Quinnipiac, informovala agentura AFP.

Až 76 procent dotázaných si myslí, že politická nestabilita ve Spojených státech představuje větší nebezpečí než hrozby ze zahraničí. Více než polovina respondentů – 58 procent – ​​se domnívá, že demokracii v USA hrozí kolaps, zatímco 37 procent dotázaných s tímto tvrzením nesouhlasí.

Podle průzkumu 57 procent lidí očekává, že politické rozpory v USA se během jejich života zhorší.

Autoři průzkumu zjišťovali i to, kolik Američanů považuje za pravděpodobné, že dojde k dalšímu útoku, jako byl ten na americký Kongres – 53 procent dotázaných si myslí, že k podobnému útoku může v budoucnu dojít.

Útokem na Kapitol ze dne 6. ledna 2021 se zabývá zvláštní výbor Sněmovny reprezentantů, s jehož vyšetřováním podle průzkumu souhlasí 61 procent dotázaných. Vyšetřování podpořilo 83 procent demokratů, přičemž 60 procent republikánů se vyjádřilo proti.

Průzkum však nedopadl nejlépe pro současného amerického prezidenta Joea Bidena. Pouze 33 procent dotázaných totiž uvedlo, že se ztotožňují s prací, kterou ve své funkci Biden odvádí, zatímco 53 procent se s jeho prací neztotožňuje a 13 procent uvedlo, že v této souvislosti nemá žádný názor.

Podpora kroků, které Biden podniká ve své funkci, tak klesla oproti předchozímu průzkumu z loňského listopadu, kdy bylo s prací Bidena spokojeno 38 procent dotázaných. Celostátní průzkum Univerzity Quinnipiac se uskutečnil 7. až 10. ledna a zúčastnilo se ho 1313 dospělých v USA.

Další články autora

Comments

- Komerční sdělení-PR články

Nejnovější články