Úterý, 6 června, 2023
novinky

6 věcí, které nejčastěji ukončují manželství

Úspěšné manželství chce mít každý z nás. Přestože jsou neshody přirozenou součástí vztahu, dávejte pozor aby nepřerostly v důvody rozvodu. Podle psychologů v manželských poradnách je toto 6 největších chyb, které nám ukončují manželství.

 1. Nehádáte se
  Může to znít paradoxně, ale dobrá hádka dokáže vyčistit ovzduší a vyřešit kdejaký problém. Zde je právě kámen úrazu. Mnoho párů nechá zajít problém tak daleko, až dosáhne obrovských rozměrů. Nemluví se o něm, neřeší ho, problémy se kupí a najednou zjistí, že manželství již není funkční. Pokud se totiž neobtěžujete promluvit se o tom, co vám vadí a štve vás, znamená to, že jste přestali do vztahu vkládat energii.
 2. Čekáte až příliš dlouho
  Chybička na kráse se najde v každém vztahu. Podstatné je, zda ji prohlížíte nebo řešíte. Čelit partnerským problémem může být náročná věc, ale neřešit jejich je spolehlivá cesta k větším a větším problémem, které mohou vztah ukončit. Když vstoupí enormních rozměrů, vy je už nemůžete přehlížet a rozhodnete se je řešit, může být už pozdě.
 3. pomlouvají se za zády
  Existuje mnoho párů, které si neuvědomují důležitost respektu vůči partnerovi. Úcta znamená vážit si jeden druhého, což však mnohým vztahem chybí. Mluvit o partnerovi ve špatném před kamarádkami na kávě, zda zesměšňovat partnerku se může zdát neškodné, ale podívejme se blíže. Ačkoli by to partner / ka nikdy nezjistil / a, pomluvy značí nedostatek respektu k protějšku a k vašemu vztahu obecně.
 4. Porovnáváte
  Říkáte si, jaký je kamarádčin přítel pozorný, když jí otevírá dveře? Závidíte, že sestřin muž výborně vaří? Vyzvedávat a zaměřovat se na partnerovy nedostatky jsou stavební kameny nespokojenosti a možného konce manželství. Pokud je nezastavíte hned v počátcích, přerostou vás a zadupat do pozadí partnerovy kvality. Co když vám vaše přítelkyně závidí, že váš muž je skvělý otec, nebo si sestra pochvaluje, jaký je klidný člověk? Tráva na sousedovy zahradě se vždy zdá být zelenější.
 5. nedíval se na věc z perspektivy partnera
  Nejčastější technika v manželské poradně je změna perspektiv. Partneři si vymění role a hrají toho druhého. Tím si nastaví zrcadlo, pochopí jak působí jejich chování na druhého a psycholog ví, na čem má svou terapii postavit.

I když je schopnost vcítit se do kůže druhého klíčová pro úspěšné manželství, mnohým párům dělá problém si ji osvojit. Pokud nechápete pohled toho druhého, a co je horší. ani nechcete, k úspěšnému řešení problémů se nedostanete. Vaše chování bude zacyklené v neefektivním chování, které partnerství postupně zabíjí.

 1. Hádky nejsou zaměřeny na řešení problému
  Párům, kterým nedělá problém čistit dusno pořádnou polemikou se může hádka snadno vymknout kontrole. Pokud neřešíme problém klidně a pomineme pohled partnera, je velmi jednoduché uzavřít se, zatvrdit se a – začít křičet. V tom případě srdeční tep narůstá a tělo dostává signál Bojuj nebo Uteč.

V této situaci se znemožní přístup k frontálnímu laloku v mozku, který je zodpovědný za komunikační schopnosti. Komunikování problému tedy není zaměřeno na jeho řešení, ale často skončí osočováním, a může se stát, že i rozvodem …

Další články autora

Comments

- Komerční sdělení-PR články

Nejnovější články