Neděle, 5 ledna, 2025
novinky

Mezi námi ženami: I vy bojujete během svých dní s tímto problémem? Nejste sama

Máte pár dní před menstruací a vzbudíte se uprostřed noci mokrá do nitky? Nejste sama. Většina žen se v období před svými dny nebo na jejich začátky stěžuje na výrazné pocení. Co je za tímto nepříjemným jevem?

Menstruace s sebou přináší řadu nepříjemných příznaků – od bolestí hlavy, přes výkyvy nálady, únavu až po samotné křeče. Pokud jste si ve dnech před menstruací všimli zvýšené pocení, není to jen ve vaší hlavě, je to fakt.

Proč se právě v tomto období potíme více? Noční pocení během dní a nocí před menstruací je běžnější, jak bychom si mohli myslet – je to záležitost hormonů.

Proč se tak potíte právě během těchto dnů?
Za problémy s nočním pocením, a nejen před menstruací můžeme poděkovat hormonálním výkyvům, které jsou v tomto období pořádně divoké. Ano, právě tím, které mohou za naše prudké změny nálady, či nečekané přecitlivělé reakce.

Rozeberme si to na příkladu typického 28denního cyklu. V rámci něj existují dvě situace, kdy teplota těla vzroste v důsledku hormonálních změn. První fáze nastává v době ovulace, obvykle mezi 10. a 14. dnem cyklu.

V tomto období náhle klesá hladina estrogenu. Podruhé je to asi týden po ovulaci, kdy hladiny estrogenu opět klesají. Je to tedy těsně předtím, než dostanete menstruaci. Společným jmenovatelem těchto změn je tedy estrogen.

Není to jen o pocení
Estrogen je velmi důležitý při tvorbě serotoninu, hormonu, který ovlivňuje naši náladu a psychické rozpoložení. Nárůst hladiny estrogenu zvyšuje hladinu serotoninu, avšak když klesá, klesá i hladina serotoninu.

Tento pokles vede nejen k typickým premenstruačním příznakům, ale způsobí takzvané „zúžení termoneutrálních zóny“. Co to znamená? Termoneutrálních zóna je rozsah tělesné teploty, při které se cítíme příjemně – u každé z nás je trochu jiná.

Když se tato zóna zúží (tedy právě tehdy, když máme nízkou hladinu estrogenu), jsme méně tolerantní k teplotám, které patří mimo tuto zónu. Jinými slovy, potíme se už při takové teplotě, jaká nám je jindy příjemná bez jakýchkoliv negativ.

Stoupá i tělesná teplota?
Tyto hormonální změny nevedou k významnému zvýšení skutečné tělesné teploty, ale vy si změnu můžete všimnout. Pokud ne na teploměru, na pocitech určitě.

Jsou to ty stavy, kdy vám překáží teplé oblečení a potřebujete větrat, i když je venku zima. Nezapomínejte na to, že pocení je zcela normální způsob, jakým se vaše tělo ochlazuje a při přehřátí.

Co jiného může znamenat zvýšené pocení?
Pokud se budíte s promočený peřinami budíte častěji (nebo cítíte potřebu studené sprchy), příčinou mohou být i jiné zdravotní problémy. Nadměrné pocení je také projevem poruch štítné žlázy. Hypertyreóza zvyšuje rychlost metabolismu, srdeční frekvenci a mnoho dalších procesů v těle, takže cítíte větší teplo.

Přehřátí organismu bývá také signálem změn nadledvin, různých infekcí nebo časné menopauzy. Pokud jde o menopauzu, obvykle už „Hapro“ i cyklus a menstruace je nepravidelná. Pokud si myslíte, že vaše návaly mohou souviset i s něčím jiným než s menstruací, obraťte se na svého lékaře.

Jak zvládnout noční pocení?
V těchto nepříjemných dnech vám pomůže několik jednoduchých triků:

  • ventilátor,
  • chladící polštáře a přikrývky,
  • vlažný koupel před spaním,
  • větrání,
  • teplota v ložnici pod 22 stupňů.

Vyzkoušejte také gely a krémy s chladivým efektem nebo chladivý sprej s obsahem máty peprné a mentolového oleje. Pokud nic nepomáhá, je nejvyšší čas, poradit se s lékařem.

Další články autora

Comments

- Komerční sdělení-PR články

Nejnovější články